Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 928 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Gazprom w Opolu? Nie można sprzedać ECO!

środa, 08 października 2008 2:34
Skocz do komentarzy

 

Dlaczego? Przed wszystkim zwróćmy uwagę na strukturę własnościową akcji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny S.A  - gmina Opole posiada 53,26% akcji czyli tzw. pakiet kontrolny. Kolejnym udziałowcem jest E.ON edis energia – 45,67% udziałów w kapitale zakładowym, reszta małych udziałów podzielona jest pomiędzy osoby fizyczne i gminy woj. opolskiego.

Co stanie się w momencie wystawienia na sprzedaż akcji należących do gminy Opole? Oczywiście najbardziej prawdopodobnym nabywcą będzie spółka E.ON edis energia, która w ten sposób przejmie pakiet większościowy spółki. Teoretycznie najwyższą cenę za udziały można by było uzyskać w momencie kiedy gmina zdecydowałby się jednorazowo na sprzedaż pakietu większościowego, który pozwoliłby na wejście do rywalizacji z E.ON-em wielkim i bogatym koncernom światowym. Jednak taką opcję należy wykluczyć, ponieważ Prezydent Zembaczyński chce sprzedawać udziały partiami.  W związku z powyższym nie ma co się łudzić, że kontrola nad spółką nie przejmie – obecnie drugi co do wielkości udziałowiec ECO.

 

 

Czym jest E.ON edis? 


Jest spółką córką niemieckiego giganta gazowego E.ON-u, który z kolei jest jednym z głównych udziałowców słynnego Gazociągu Północnego czyli dzieckiem współpracy Putina i Schredera. E.ON jest strategicznym partnerem Gazpromu, który nazywany jest główną bronią Kremla. Jakie to ma znaczenie? Oczywiście przez wspomniany gazociąg ma płynąć gaz ziemny, który naturalnie przejdzie również do dyspozycji niemieckiego giganta E.ON-u, który z kolei miałby zostać właścicielem Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. Co to oznacza dla przeciętnego zjadacza chleba w Opolu? Logicznie myślący ludzie naturalnie dojdą do wniosku, że E.ON do ogrzewania mieszkań w Opolu będzie wolał użyć swoich zasobów tj. gazu ziemnego niż obecnie używanego do wytwarzania ciepła przez ECO węgla. Automatycznie będzie to oznaczało drastyczny wzrost cen, na który nie będziemy mieć żadnego wpływu, ponieważ niemiecki gigant będzie kompletnie pozbawiony polskich politycznych sił nacisku.  Taki scenariusz zostanie zrealizowany za kilka lat, ale już dziś można wyobrazić sobie negatywne konsekwencje oddania monopolu grzewczego niemieckiemu gigantowi gazowemu.

 

 

 

Drugim powodem mojego sprzeciwu jest to, że E.ON może kupione od gminy Opole udziały sprzedać bezpośrednio Gazpromowi! Węgrzy kilka lat temu (dokładnie koncern MOL) sprzedali E.ON część gazową koncernu. Następnie E.ON od razu odsprzedał kupioną część gazową MOL-a…Gazpromowi! Gazprom zainteresowany jest ekspansja na europejskim rynku i zrobi wszystko by kupować spółki z bezpośrednim dostępem do klienta. Casus węgierski powinien wybić z głowy Prezydentowi Opola i radnym sprzedaż E.ON-owi sprzedaż opolskiej spółki. Czy po tym co zrobił E.ON na Węgrzech ktokolwiek w Opolu zaryzykuje sprzedaż Niemcom opolskiej energetyki po to by ją odsprzedali np. Rosjanom?

 

Ktoś teraz z Państwa powie, że przecież nie ma problemu, ponieważ na cenami ciepła czuwa Prezes Urzędu Regulacji Energetyki…. Proszę Państwa! Mądry polityk potrafi myśleć perspektywicznie i stara się przewidzieć nie co będzie jutro, ale co będzie za kilkanaście lat. Otóż w Unii Europejskiej obserwuje się coraz silniejsze trendy dążące do uwolnienia cen ciepła. Proszę zwrócić uwagę na szybkość z jaką przeprowadzona procedurę uwalniającą ceny energii, która zwiera w sobie aż nadto analogicznych porównań. A co stanie się jak sprzedamy ECO Niemcom i Unia Europejska w której Niemcy odgrywając kluczową rolę „uwolni” ceny energii? Nie będzie żadnego wolnego rynku, ponieważ ECO posiada wszystkie linie przesyłowe w Opolu i inne zasoby, które czynią z niej monopolistę, a to oznacza, że będą mogli sobie dyktować cenę za ciepło jaką tylko sobie zechcą!  Oczywiście nie jest idealna sytuacją w której to gmina jest właścicielem akcji spółki energetycznej. Jednakże misją władz gminy jest dbanie o poziom życia jej mieszkańców. Misją koncernów energetycznych jest maksymalizowanie zysku. Brak wyobraźni może zaskutkować tym, że za kilkanaście lat Opole może być częściowo ogrzewane spalanym drogim rosyjskim gazem z Gazociągu Północnego na dnie Bałtyku. Za ten drogi rosyjski gaz zapłacą Opolanie.

 

 Dlatego właśnie zrobię wszystko co w mojej mocy, aby nie doszło do prywatyzacji ECO! Tu naprawdę nie ma juz żartów - to jest racja stanu.

 

 

Podziel się
oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 14 sierpnia 2016 18:22

  Swietny blog

  autor Zuzia85

  blog: http://www.yarnart.ru/profile.php?mode=viewprofile&u=818828

 • dodano: 06 czerwca 2012 20:12

  A Pan nie ma pojęcia o tym ,to są działania czysto pod publikę ,przy obecnym koszcie wytworzenia ciepła ECO zdziera z ludzi pieniadze ,i wcale sie nie martwi o Opolan....

  autor opolanin

 • dodano: 03 stycznia 2012 11:02

  A Pan uważa, że elektrociepłownie działającą na węglu da się przestawić na gaz... Do tego trzeba zbudować nową ciepłownię....

  autor Yogo

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

środa, 21 marca 2018

Licznik odwiedzin:  158 482  

Galerie

O mnie

PATRYK JAKI
RADNY MIASTA OPOLA
KADENCJA 2006-2010

NAJLEPSZY RADNY W OPOLU w plebiscycie NTO 2010

Ciągle walczę o to, aby w naszym mieście było lepiej. Staram się nie poddawać przeróżnym modom. Wierze w tradycyjne wartości. Jestem asertywny oraz wytrwale dążę do celu.

Myślę samodzielnie. Często sięgam do niszowych wydawnictw, gazet i zapomnianych książek. Nigdy łatwo nie przyjmuję obiegowych opinii kreowanych przez silne media i wydumane elity, które roszczą sobie prawo do monopolu na wiedzę i myślenia za innych.

Mam grubą skórę. Krytykę przyjmuję z pokorą. Staram się nie przejmować porażkami i wyciągać z nich wnioski.

Do czytania polecam szczególnie FRONDE – to intelektualna ucieczka od codziennego życia medialnego przepełnionego mało ważnymi sporami.

Życia prywatnego prawie brak.

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Statystyki

Odwiedziny: 158482
Wpisy
 • komentarze: 1917

O moim bloogu

OPOLE / W OPOLSKIEJ POLITYCE FUNKCJONUJE OD 16-ROKU ŻYCIA. POZNAŁEM PRAWIE WSZYSTKICH WAŻNIEJSZYCH FORMALNYCH LUB NIEFORMALNYCH DECYDENTÓW. KTO NAPRAWDĘ RZĄDZI W ŚWIECIE NASZEJ POLITYKI, O KULISACH OP...

więcej...

OPOLE / W OPOLSKIEJ POLITYCE FUNKCJONUJE OD 16-ROKU ŻYCIA. POZNAŁEM PRAWIE WSZYSTKICH WAŻNIEJSZYCH FORMALNYCH LUB NIEFORMALNYCH DECYDENTÓW. KTO NAPRAWDĘ RZĄDZI W ŚWIECIE NASZEJ POLITYKI, O KULISACH OPOLSKIEJ WŁADZY, WALCE Z WIATRAKAMI, O ZACHOWANIACH NASZYCH NOTABLI KIEDY NIE MA KAMER ORAZ W ZACISZNYCH GABINETACH, ect.

schowaj...

free counters

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

web stats stat24

Lubię to